Už jste někdy přemýšleli nad tím, že si sami doma zkusíte vyrobit nějakou kosmetiku? A zůstali jste jen u přemýšlení a nebo jste to i vyzkoušeli? 

Já jsem nad výrobou mýdel přemýšlela poměrně hodně dlouhou dobu. Na jednu stranu se mi hrozně chtělo vyrobit si vlastní mýdlo, ale na druhou stranu se mi vůbec nechtělo shánět potřebné suroviny a investovat do nich. 

Říkala jsem si: „hm, to budu potřebovat suroviny na mýdlo, dále nějaké formičky a něco, do čeho mýdla dám tzn. nějaké ozdobné sáčky (ano, ty bych asi tak nutně nepotřebovala, ale prostě jsem je chtěla) …to mě bude stát stovky korun a nakonec se mi to třeba ani nepovede a budu na sebe naštvaná, že jsem za to tolik utratila…“ a dále to asi znáte – vymýšlíte důvody, proč to nejde, proč to neuděláte, proč to není dobré udělat a tak dále a tak dále. PRYČ S TÍM!

Když jsem opět jednou projížděla Ebay, jen tak ze srandy jsem se podívala na formičky. Zjistila jsem, že jsou krásné a velmi levné. No a tak jsem neváhala a 2 jsem si objednala. Hned na to, jsem se podívala po dárkových sáčcích, kterých tam mají také nepřeberné množství za skvělé ceny a také jsem si je objednala (25 sáčků stálo cca 30 Kč). To byl takový první malý krůček k vlastnoruční výrobě mýdel.

Jak vyrobit mýdlo za 10 minut
ukázka sáčku z Ebay

O několik týdnů později jsem si na internetu začala hledat potřebné suroviny, postupy a vše okolo domácí výrobě mýdel. Nalezené suroviny jsem si uložila do záložek a nějak jsem jim nevěnovala pozornost. Čím déle jsem však čekala na formičky, tím více jsem o tom přemýšlela. Nakonec jsem se tedy definitivně rozhodla – ano opět po okecávání sebe sama „že ty formičky využiju na něco jiného než na mýdla“ a potřebné suroviny jsem si objednala.

Jak vyrobit mýdlo?

Ráda bych Vám napsala o tom, jak jsem si svá mýdla vyrobila. Ještě než začnu, tak bych Vám chtěla říct, že pokud něco chcete udělat, tak se vyvarujte toho, co jsem dělala já. Nesnažte se sami sobě namluvit důvody, proč to nejde. Prostě pokud to chcete udělat, chcete si něco vyzkoušet – a ať už je to cokoliv – prostě to rozumně promyslete a udělejte. Pokud Vám to přinese radost a dobrý pocit, tak proč ne? :) Žijeme jen jednou.

A teď už jdeme na to, co budeme k výrobě mýdélek potřebovat:

  • mýdlový základ
  • olej
  • vonnou esenci
  • barvivo
  • formičky
  • mističku
  • nůž
  • lžíci
  • prkénko (není na fotce)

* Je důležité, aby byly nádoby, formičky a vše, co budeme potřebovat opravdu čisté, aby nedošlo k přenosu bakterií!

Jak vyrobit mýdlo za 10 minut
kurkuma, mandlový olej, miska, nůž, lžíce, mýdlový základ, formičky, přírodní pomerančová silice

A jak postupovat?

1. Jako první si ukrojíme potřebný kus mýdlového základu. Ukrojený kus vložíme do misky, která je vhodná do mikrovlnné trouby.

Jak vyrobit mýdlo za 10 minut
krájení mýdlového základu

2. Vložíme do mikrovlnné trouby na pár sekund – já našla na internetu různé časy. Záleží i na nastavení teploty Vaší mikrovlnky. Sledujte pečlivě rozpouštějící se mýdlový základ a když se začne rozpouštět – bude vytvářet bublinky a stoupat – to je čas vypnout mikrovlnku.

Jak vyrobit mýdlo za 10 minut
rozpuštěný mýdlový základ / obarvený mýdlový základ

3. A teď je potřeba pracovat rychle. Směs poměrně rychle tuhne a tak si vezmeme lžíci a odměříme si potřebné množství oleje. Já jsem si pořídila mandlový a do tohoto množství jsem dala 2 lžíce oleje. Dále jsem přidala přírodní pomerančovou silici – dejte si jí tam tolik, kolik chcete – jak moc chcete, aby to bylo aromatické. A nakonec jsem přidala trochu přírodního barviva Kurkumy.

Jak vyrobit mýdlo za 10 minut
lžíce, mandlový olej, přírodní pomerančová silice, kurkuma mletá

4. Vše jsem pečlivě a rychle zamíchala.

5. Rozmíchanou směs jsem vlila do připravených formiček.

Jak vyrobit mýdlo za 10 minut
formičky naplněné mýdlovou hmotou

6. A mýdla máme v podstatě hotová. Necháme na nějakém chladnějším místě, dokud neztuhnou. Já je nechala den.

Jak vyrobit mýdlo za 10 minut
hotová mýdla

7. Na povrchu mýdel může být přebytečný olej – ten otřeme papírovým ubrouskem a mýdla jsou připravena k používání a nebo pro někoho, jako dárek :)

Jak vidíte – mýdla jsou maličká – pokud chcete určitě si můžete vytvořit i o hodně větší mýdla. Já jsem je na poprvé chtěla mít malá a prostě jen na zkoušku :) Někdy v budoucnu chci udělat určitě i mýdla větší :) A také bych si ráda vyzkoušela nějaká zdobená mýdla – s plátkem pomeranče, květy, kořením a podobně :)

Jak vyrobit mýdlo za 10 minut
hotové mýdlo, které je zabalené v ozdobném sáčku

Myslela jsem si, že výroba mýdel mi zabere alespoň hodinu, ale byla jsem velmi překvapená, když byla mýdla hotová během 10 minut. Což je skvělé! Určitě tedy za sebe vlastnoruční výrobu mýdel doporučuji, jelikož Vám nic nenahradí ten pocit, když se podíváte na vlastnoručně vyrobené mýdlo a nebo pocit, když se s ním myjete a vyhovuje Vám!

*všechny suroviny, které používám jsem si zakoupila v tomto E-SHOPU.

 Vyzkoušíte to? Těším se na Vaše ohlasy a komentáře!